Philosophy of Social Science
Mark (Emory University Risjord
Engels | 20-04-2022 | 320 pagina's
9781032075860
Paperback / softback
55,89
Voorraad
Te bestellen (langere levertijd)
Gratis verzending bij € 30,00 aan boeken!
Altijd gratis afhalen, elke dag open!
Tekst achterflap
This accessible text offers a comprehensive overview of debates in the field. Topics include the relationship of social policy to social science, interpretive research, cognitive and evolutionary explanations, intentional action explanation, rational choice theory, conventions and social norms, and more.
Details
| EAN : | 9781032075860 |
| Uitgever : | Taylor & Francis Group Limited |
| Publicatie datum : | 20-04-2022 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 229 mm |
| Breedte : | 152 mm |
| Dikte : | 19 mm |
| Gewicht : | 488 gr |
| Status : | Te bestellen (langere levertijd) |
| Aantal pagina's : | 320 |
| Reeks : | Routledge Contemporary Introductions to Philosophy |